sobota, 22 lutego 2014

Garść informacji

Na początku chciałabym napisać słowo o mojej nieobecności na blogu. Jak to zwykle u mnie bywa, początek roku jest dla mnie czasem zastoju czytelniczego i spadku formy. Nieustannie się z tego wygrzebuję, wybaczcie zatem nieobecność na Waszych blogach oraz spodziewajcie się niebawem nowych recenzji ;)

Chciałam także ponownie wspomnieć o akcji Sztukatera, której mocno kibicuję, a mianowicie o "Ogólnopolskiej Zbiórce Darów Kulturalnych" oraz aukcjach na allegro, z których dochód przeznaczony zostanie na zakup mebli dla
ZESPOŁU PLACÓWEK OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZYCH W GÓRCU

 


Co zbieramy?

*Książki ( wszelkiego typu, każdej ilości i tematyki… nie muszą być nowe!)
*Pieniądze (Dzięki dobrowolnym wpłatom ufundujemy wyposażenie wnętrza, w którym będzie znajdywał się księgozbiór, każda kwota się liczy!)
*wszelkiego typu artykuły biurowe (kredki, mazaki i co wam tylko przyjdzie do głowy!)
*oraz wszelkiego typu produkty (materiały), które wspomogą przeprowadzenie akcji

Ważne terminy:

Zbiórka darów trwa do 01 grudnia 2014!
Rozdysponowanie darów co kwartał!
Oficjalne rozliczenie zbiórki 10 grudnia 2014!

Podoba Ci się akcja, chcesz się przyłączyć? Opublikuj na swojej stronie plakat i info o akcji, zaproś znajomych, tak nie wiele wysiłku kosztuje a tak wiele znaczy!


Jak przekazać dary?

Wystarczy nadać paczkę z zawartością w środku na adres korespondencyjny poniżej.
Na stronie http://sztukater.pl/stwowarzyszenie.html na bieżąco będziemy informować o darach oraz ich ofiarodawcach!
Adres Korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
Z dopiskiem: „Święta z Książką”
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68


Jak przekazać wpłaty pieniężne?

Wystarczy przelew, każda kwota się liczy…
Akcja: „Święta z Książką”
konto bankowe: Bank Millennium SA
03 1160 2202 0000 0002 2944 5132
tytułem: „Święta z Książką”

Adres korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68
tel. 791566675
email: info@sztukater.pl
www.sztukater.pl


Instytucje, firmy oraz wszelkiego typu organizacje, chcące przyłączyć się do Naszej proszone są o kontakt:

stowarzyszenie@sztukater.pl
Koordynator Projektu:
Tomasz Szmich
Tel. 791566675

Adres Korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
Tomasz Szmich
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68



I ostatnia informacja: Sztukater objął patronatem najnowsze wydawnictwo Katarzyny Georgiou pt. "Strefa bałaganu". Warto przyjrzeć się temu tomikowi ;)



Katarzyna Georgiou jest wrocławską poetką, autorką tomików Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem (Wrocław 2013) i Dychotomia Mojej Kobiecej Natury (Tolkmicko 2010), dwóch tomików wierszy dla dzieci; Dziecięcy Świat wiersze dla smyków z wyobraźnią (Tolkmicko 2010) i Imagination’s Light (Warszawa 2011) w języku angielskim oraz albumu dla kobiet Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne (Warszawa 2010).
Z pasją pracuje z dziećmi jako anglista w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym „Alis” we Wrocławiu, a jej warsztaty literacko-plastyczne, prowadzone z twórczym zaangażowaniem w wielu bibliotekach publicznych na terenie województwa dolnośląskiego, są cenione w kręgach szkolno-przedszkolnych. Autorka czynnie uczestniczy w działających Kręgach Kobiecych i wielu warsztatach rozwoju osobistego.
Wiele lat spędziła na emigracji w Kanadzie, gdzie pracowała jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w szkole laboratoryjnej Seneca College Lab School oraz jako wykładowca kursów ECE w Seneca College w Toronto. Pobyt w kraju Klonowego Liścia to dla niej także okres fascynacji naukami i kulturą Indian – rdzennych mieszkańców tej malowniczej ziemi.
Czytelnik biorąc jej tomiki poezji do ręki może się spodziewać przekazu ciepła i miłości wywołujących uśmiech i refleksje.
Redaktor Wojciech Sodoś porównał jej twórczość, a szczególnie album Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne, do ogrodu rozświetlającego szarzyznę dnia. Z kolei profesor Miodek zachwycił się szczególnie książką Dziecięcy Świat – tomik wierszy dla smyków z wyobraźnią nazywając ją „świeżym oddechem po tym wszystkim, co się proponuje pokoleniu mojego wnuczka”. Poetka stara się dostarczać tęczowych i wielobarwnych chwil, afirmować piękno w tym chaosie zalewających nas informacji i refleksyjne wytchnienie od codziennego zabiegania i chronicznego braku czasu na życie pełnią doznań.


Pozdrawiam Was ciepło :)

czwartek, 6 lutego 2014

Eric Giacometti, Jacques Ravenne "Rytuał ciemności"

          

  Thriller masoński to gatunek literacki stworzony przez Eric’a Giacometti oraz Jacques’a Ravenne. Giacometti jest dziennikarzem śledczym, badał sprawy, w które zamieszani byli francuscy masoni. Ravenne natomiast jest mistrzem wolnomularskim. Wspólnie napisali osiem powieści wchodzących w skład cyklu „Zbrodnia i wtajemniczenie”. W Polsce nakładem wydawnictwa Książnica ukazał się „Rytuał ciemności”, który otwiera wspomnianą serię thrillerów masońskich.

            W Rzymie, na przyjęciu organizowanym przez francuskiego ambasadora zostaje zamordowana Sophie Dawies – archiwistka Loży Wielkiego Wschodu Francji. Do zbrodni dochodzi także w Jerozolimie, gdzie ofiarą jest archeolog, Marek. Oboje zostali zabici zgodnie z rytuałem, który nawiązuje do śmierci założyciela wolnomularstwa, Hirama. Każda z ofiar otrzymała po trzy ciosy: w ramię, kark oraz czoło. Sprawę usiłuje rozwikłać Antoine Marcas – doświadczony komisarz i wolnomularz. Wkrótce zostaje mu przydzielona partnerka, Jade Zewinski, która jest szefową ochrony ambasady francuskiej. Niebawem trafiają na trop prowadzący ich do ludzi będących członkami Towarzystwa Thule – nazistowskiej organizacji, która od lat walczy z masonami. Znów zaatakowali, by odzyskać pewne dokumenty, wykradzione wolnomularzom przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jakie informacje skrywają owe dokumenty, skoro nawet po tylu latach stanowią zagrożenie? Przekonajcie się sami.

„Tajniaczka i pogięty farmazon”


            Marcas i Zewinski to team nietuzinkowy, przykuwający uwagę i wprowadzający do opowieści elementy humorystyczne. On jest poważnym komisarzem po przejściach. Właśnie próbuje ułożyć sobie życie po rozwodzie. Jade natomiast to kobieta silna i niezależna, która doskonale zna się na swojej robocie. Świetnie śledzi się ich wspólną pracę, ich małe kłótnie i złośliwości. I nie spodziewajcie się tutaj romansu, na szczęście autorzy zaniechali tego pomysłu, co dla mnie jest atutem.

            Oprócz tej dwójki w powieści odnajdziemy szereg intrygujących postaci. Autorzy bardzo precyzyjnie konstruowali postaci. Każda z nich jest wyrazista i wyjątkowa. Sporym atutem jest także możliwość wejrzenia w poszczególne sytuacje z przeszłości każdego z bohaterów, dzięki czemu możemy lepiej ich poznać, a przede wszystkim zrozumieć ich zachowanie.

            Giacometti i Ravene stworzyli powieść, w której fikcja splata się z wydarzeniami historycznymi, a obok misternie wykreowanych bohaterów odnajdziemy autentyczne postaci. Choć zbrodnie są istotnym elementem fabuły, na pierwszym planie znajduje się masoneria. Autorzy sporo uwagi poświęcili historii wolnomularstwa, opisowi środowiska masonów, a także metod ich działań. Przyznam, że tematyka masonerii nigdy nie była mi szczególnie bliska, jednak to nie sprawiało mi problemów podczas lektury, gdyż w książce znajduje się słowniczek wyjaśniający podstawowe zagadnienia związane z wolnomularstwem.

            „Rytuał ciemności” to dobrze skonstruowany thriller. Miłośnicy wartkiej akcji mogą być, jednak nieco zawiedzeni, gdyż szczególnie ona się tutaj nie rozpędza. Mimo to, powieść nie jest nużąca, przede wszystkim dzięki bohaterom oraz wciągającej zagadce skrywanej w archiwach masonerii. Książka to także doskonałe źródło wiedzy na temat wolnomularskich praktyk oraz tajemniczej organizacji Thule. Doskonała pozycja dla miłośników nie tylko kryminalnych zagadek, ale przede wszystkim dla zainteresowanych masonerią, która od lat skrywa swoje tajemnice. 


 Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki portalowi Sztukater oraz Wydawnictwu Książnica za co bardzo dziękuję.


Rytuał ciemności – E. Giacometti , J. Ravene
Stron 344
Wyd. Książnica 2013