środa, 2 listopada 2011

Richard Green "Top modelka. W sidłach kariery"

   „Top modelka. W sidłach kariery” autorstwa Richard’a Green’a to moje pierwsze spotkanie z literaturą chorwacką.

   Jacobowi, główny bohaterowi powieści niczego do szczęścia nie brakuje. Jest jednym z najbardziej cenionych fotografów w świecie mody. Czasopisma walczą o zdjęcia jego autorstwa, a modelki o jego względy. Świat pełen przepychu, gdzie o wartości człowieka decyduje uroda oraz bogactwo staje się dla Jacoba codziennością do której bardzo szybko się dostosowuje, gdyż już jako nastolatek pozbył się „wszystkich głębszych uczuć” i nie potrzebował „żadnych emocji, a jedynie erotycznych i estetycznych rozkoszy.” Wszystko zmienia się kiedy bohater poznaje Sarę, kobietę niezwykle piękną i wrażliwą, przywiązującą ogromną wagę do duchowego aspektu życia. To dla niej pragnie zmienić swoje dotychczasowe życie oraz na nowo odkryć niezwykły świat emocji i uczuć. Zerwanie z beztroskim życiem okaże się niezwykle trudne, na dodatek mężczyzna, aby związać się z Sarą musi spełnić jej niezwykłą prośbę: zrezygnować z dotychczasowej pracy fotografa w magazynie „Vogue”. Czy Jacobowi uda zmienić się swoje życie? Czy miłość okaże się wystarczającą motywacją?

Świat tak dobrze znany Jacobowi zostaje skonfrontowany ze światem pełnym ubóstwa i cierpienia, z którymi bardzo mocno związani są rodzice głównego bohatera. Są oni ludźmi niezwykle ciepłym, pełnymi współczucia dla innych. Sensem ich życia staje się niesienie pomocy ludziom skrzywdzonym. Postanawiają stworzyć osadę- miejsce, gdzie każdy potrzebujący znajdzie schronienie, zazna rodzinnej atmosfery oraz zostanie przygotowany do samodzielnego życia. Ta ogromna rozbieżność między wiejskim życiem rodziców Jacoba, a jego „światowym” życiem, któremu rodzice zawsze się sprzeciwiali sprawia, że zrywa z nimi wszelkie kontakty. Czy uda mu się odbudować rodzinną więź?

„Top modelka” to opowieść o poszukiwaniu szczęścia i miłości. To próba odpowiedzi na pytanie, co w życiu jest najważniejsze: dobra materialne czy bogactwo wewnętrzne duchowe. Autor w swojej powieści nakreślił także obraz niezwykłej przemiany głównego bohatera. Jacob z człowieka egoistycznego, nie wzbudzającego sympatii czytelnika staje się mężczyzną zdolnym do poświęceń, mężczyzną, który zrozumiał sens i poznał siłę miłości do drugiego człowieka pozbawionej jakichkolwiek erotycznych podtekstów.
  
Historia opowiedziana przez Richard’a Green’a mnie urzekła. Bardzo wzruszająca, momentami wręcz nieprawdopodobna budzi w czytelniku wiele uczuć i skłania do refleksji. Dzięki pierwszoosbowej narracji jesteśmy w stanie wniknąć w umysł bohatera oraz poznać jego obawy i lęki.Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki portalowi Sztukateria oraz wydawnictwu ProMic za co bardzo dziękuję.


R. Green - Top modelka. W sidłach kariery


Stron 176

Wyd.Promic
Warszawa 2011


6 komentarzy:

 1. Jeszcze do tej pory nie spotkałam się z literaturą Chorwacką i chyba czas to zmienić, zwłaszcza że lubię takie wzruszające i pełne emocji książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam gdzieś tytuł tej książki,ale nie miałam jeszcze okazji przeczytać. O Richard Green także słyszę po raz pierwszy, lecz zaciekawiła mnie historia ,,Top modelki'', dlatego z ciekawości chętnie przeczytam jak nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam literatury chorwackiej i po Twojej recenzji mam ochotę to zmienić, pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. wow! to może być coś niezwykłego jak dla mnie bardzo interesująca książka:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam same dobre recenzje, chyba się skuszę na nią..:) Pozdrawiam1

  OdpowiedzUsuń