sobota, 2 lutego 2013

Brenda Ueland "Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu”


„Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu” autorstwa dziennikarki, pisarki, a także nauczycielki pisania- Brendy Ueland po raz pierwszy została wydana w 1938 roku i mimo upływu lat nadal jest jedną z najlepszych książek o tym, jak pisać, jakie kiedykolwiek zostały wydane.

Autorka wychodzi z założenia, że każdy człowiek jest utalentowany i oryginalny, ta oryginalność musi jednak „płynąć z prawdziwego ja” każdego z nas tylko wtedy będziemy w stanie napisać coś, co poruszy innych. Ueland dzieli się z czytelnikami swoją „filozofią pisania” i pragnie pomóc początkującemu artyście w nauce „używania wyobraźni”. Według niej najlepszym okresem na tworzenie wartościowych tekstów jest okres bezczynności, kiedy nasze ciało i umysł odpoczywają, kiedy nie jesteśmy pod presją, nie piszemy „na siłę”. Właśnie wtedy człowiek miewa najlepsze pomysły i wtedy jest w stanie ujawnić swój talent w całej okazałości. Na przykładzie swoich uczniów zapoznaje czytelnika z pewnym schematem, jak motywować, jak wyrażać krytykę, jednocześnie nie zniechęcając ucznia do dalszych prób rozwoju zdolności pisarskich oraz jak wydobyć ukryty w każdym z nas potencjał. Ueland uwielbiała swoich uczniów, co da się wyczuć wczytując się w książkę. Była zafascynowana każdym ze swoich podopiecznych i wszystkim tym, co mieli do powiedzenia czy też napisania. Właśnie dlatego potrafiła ich zmotywować do nieustannego szlifowania swoich umiejętności. Swoje wskazówki i rady autorka podpiera licznymi cytatami i historiami wybitnych twórców m.in. Blake’a, Tołstoja, Dostojewskiego, van Gogh’a czy da Vinci.

„Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu” to poradnik dla pisarzy nie tylko o pisaniu, ale o tym, jak pisanie może zmienić życie. To książka, której zawartość można odnieść do każdej dziedziny sztuki, nie tylko literatury. Autorka przekazała swoją wiedzę bez zbędnego pouczania, bez zamęczania czytelnika licznymi regułami czy zakazami, zamiast tego zaraża swoją pasją, odkrywa przed czytelnikiem swoje emocje, a przede wszystkim motywuje do działania. I o to przecież chodzi. Polecam nie tylko tym, którzy pragną pisać, ale tym, którzy chcą dowiedzieć się, jak odkryć w sobie „kreatywną moc”.

Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki portalowi Sztukater oraz Wydawnictwu Element za co bardzo dziękuję.

B. Ueland – Jeśli chcesz pisać

Stron 192
Wyd. Element

5 komentarzy:

 1. Ciekawy poradnik. Myślę, że dla blogerów również będzie niezwykle pomocny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałem o tej pozycji, a myślałem że mam wszystkie poradniki dotyczące pisania. Zamawiam sobie w empiku.

  OdpowiedzUsuń
 3. cyrysiu ---> mnie poradnik czytało się bardzo dobrze i myślę, że w kwestii pisania recenzji/opinii blogerzy też mogą coś dla siebie z tej pozycji zaczerpnąć

  pisanyinaczej ---> mam nadzieję, że znajdziesz w nim coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za takimi pseudo-filozoficznymi poradnikami, a poza tym, nie wierzę, że można kogoś nauczyć pisania... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Linko ---> nie tyle nauczyć, co pomóc w szlifowaniu swojego talentu, bo w to, że można kogoś nauczyć pisać także trudno mi uwierzyć, można ewentualnie posiadany przez kogoś styl pisania "skorygować". A poradnik czyta się przyjemnie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń