niedziela, 24 listopada 2019

Stephen E. Ambrose „W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka”Za sprawą książki Stephena E. Ambrose „W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” stałam się niemal uczestnikiem XIX-wiecznej wyprawy na zachód kontynentu, aż do wybrzeży Pacyfiku. Wspomnę jeszcze, że trwała ona dwa lata (1804-1806) i była pierwszą wyprawą lądową na zachód.

Muszę przyznać, że zanim sięgnęłam po tę książkę niewiele o rzeczonej wyprawie wiedziałam. Teraz, pisząc ten tekst, cieszę się, że zdecydowałam się wgłębić tę historię, gdyż kapitan Meriwether Lewis i porucznik William Clark to ludzie niezwykle odważni i inspirujący.

Stephen E. Ambrose szkicuje sylwetkę Lewisa zaczynając od czasów jego dzieciństwa i czasów wczesnej młodości, dzięki czemu czytelnik dowiaduje się jakie były początki znajomości Lewisa i Clarka, a także poznaje relacje łączące Lewisa z prezydentem Thomasem Jeffersonem. Te informacje zdecydowanie pozwoliły mi znacznie lepiej ich poznać. Oczywiście sama wyprawa, także okrywała przede mną ich nieprzeciętne charaktery, niemniej takie wprowadzenie okazało się idealne. Autor bardzo drobiazgowo odbudowuje przebieg tej ekspedycji w oparciu o dzienniki, fragmenty artykułów czy listów. Ukazuje także relacje Amerykanów z indiańskimi plemionami, drogę powrotną i w końcu losy Lewisa i Clarka już po wyprawie. 

Czytając tę publikację nie sposób nie zwrócić uwagi na ogromy wysiłek włożony w jej przygotowanie. Jak przyznaje autor myśl napisania książki o wyprawie Lewisa i Clarka towarzyszyła mu niemal dwadzieścia lat, zanim zdecydował się na realizację tego pomysłu. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką włożył Stephen E. Ambrose w to, by ta jego myśl i jego pragnienie napisania o amerykańskich odkrywcach stało się czymś realnym. * Sama początkowo miałam małe obawy, że ta historia mnie po prostu znuży. Nic bardziej mylnego. Ambrose jest świetnym „gawędziarzem”, który umiejętnie skupia uwagę czytelnika na tym, co chce przekazać. Ponadto swoją opowieść snuje językiem potocznym, co zdecydowanie ułatwia odbiór książki. 

Dodam jeszcze, że publikacja zawiera zdjęcia Lewisa i Clarka, fragmentów map, pism oraz obrazy przedstawiające sylwetki rdzennych mieszkańców eksplorowanych przez odkrywców terenów. 

Polecam wszystkim tym, którzy nie tylko podróżować poprzez książki, ale także tym, którzy uwielbiają opowieści o niezwykłych ludziach.  


S. E. Ambrose - W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka

stron: 720
wyd. Wydawnictwo Poznańskie 2019

 *w Stanach Zjednoczonych książka ukazała się w 1996 roku

6 komentarzy: