niedziela, 28 marca 2021

Grażyna Lutosławska "Pepe i Melek na tropie"

 

 

Pepe jest bardzo oszczędnym Panem Patyczakiem. Ogranicza niemalże wszystko, nawet słowa i gesty. Ponadto uwielbia porządek i nie znosi być zaskakiwany przez życie. Jednak los lubi zaskakiwać, prawda? Pewnego ranka Pan Patyczak budzi się i dostrzega, że w domu nie ma jego żony, ba- nie ma nawet jego samego, bowiem w żadnym lustrze nie dostrzega swojego odbicia. Wielce zaskoczony tyloma niespodziankami Pepe postanawia wyruszyć do lasu, by tam odnaleźć swoje lustrzane ja.

Melek to maleńki wróbelek, który pragnie latać, poznać świat, a co najważniejsze dowiedzieć się kim jest i kim może zostać, jak dorośnie. Ptaszek rozbraja swoją ufnością i dobrocią oraz rozczula dziecięcą naiwnością i radością z odkrywania nowych rzeczy. Kiedy zyskuje możliwość poznania leśnych zakamarków i bez wahania wykorzystuje tę szansę. Tam spotyka Pana Patyczaka i w dalszą wędrówkę wyruszają już wspólnie. Nie obejdzie się bez kłopotów, gdyż w lesie czyha wiele niebezpieczeństw, a ta dwójka bohaterów jest niczym woda i ogień. Jedno jest pewne- ta podróż bardzo ich zmieni.

„Pepe i Melek na tropie” to książka dla dzieci i (a może przede wszystkim) dla dorosłych czytelników. Książka dojrzała, ale niepozbawiona dziecięcego spojrzenia na świat. Książka o rzeczach błahych, jak przygotowywanie pizzy na obiad i o rzeczach ważkich, jak szukanie własnej życiowej ścieżki i odkrywanie samego siebie. Te istotne kwestie Grażyna Lutosławska ubrała w bardzo przystępną treść. Nie brak tutaj humoru i zabawy słowem. Jest po prostu pięknie. Nie tylko, jeśli chodzi o treść, ale także o warstwę wizualną. Twórcą ilustracji jest Robert Romanowicz, zajmujący się nie tylko ilustracją książkową, ale także malarstwem i scenografią. Artysta stworzył subtelne, ołówkowe szkice, które idealnie komponują się z tekstem. Nieco zatrważające, ale i zabawne sprawiają, że postaci,  o których, pisze autorka jeszcze bardziej intrygują.

Pozwólcie Pepe i Melkowi zabrać się w podróż do lasu.  

 
 

 

 G. Lutosławska - Pepe i Melek na tropie

 

stron: 120

wyd. Warstwy 2019

10 komentarzy:

 1. Jak tylko trafię na książkę, z pewnością nie przejdę obojętnie obok. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również - mam podobnie jak Ew - nie przejdę raczej obojętnie obok tej książki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowałaś mnie nią bardzo:D Poszukam.
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa propozycja i jakie intrygujące ilustracje!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ilustracje są naprawdę rewelacyjnie wykonane. To musi być interesująca książka.

  OdpowiedzUsuń