piątek, 17 czerwca 2011

Arkadiusz Niemirski "Tajemnica Fabritiusa"


Tajemnica Fabritiusa” to kolejna książka dla młodych czytelników napisana przez Arkadiusza Niemirskiego.

            Tym razem akcja powieści rozgrywa się nad Jeziorem Zegrzyńskim. Grupa nastolatków: Globus, Dawid, Piżmak i Kris spędzają wakacje na obozie żeglarskim, gdzie oprócz żeglugi pilnie uczą się także angielskiego.

            Pewnego dnia w okolicy zaczynają dziać się dziwne rzeczy: w barze „Pod Dębem” zostaje otruta koza, a nastolatki są świadkami kłótni właściciela baru Cygana i gangstera Buźki. Buźka za wszelką cenę chce odkupić od mężczyzny działkę, ten jednak nie wyraża zgody.

            Wkrótce w te rejony zawita także ekipa filmowców wraz z wielką nastoletnią gwiazdą – Gigą. W obozie chłopaków zaczyna się rywalizacja o jej względy...

            Kiedy Alf, menadżer ekipy filmowej zostaje porwany jej członkowie łączą siły z grupą żeglarską i wspólnie zaczynają odkrywać kolejne fragmenty układanki, która zaczęła się od śmierci kozy, a kończy...no właśnie, na czym?

            Niestety czytając książkę miałam wrażenie, że jest to trochę powtórka z rozrywki. Tutaj, podobnie jak w „Klątwie Nipkowa” mamy do czynienia ze złodziejem obrazów, nawet miejsce ukrycia skarbu wydaje się znajome. W odróżnieniu od „Klątwy” sprawą nie zajmuje się policja, ani żadna specjalistyczna komórka. Śledztwo prowadzi grupa nastolatków, którzy od czasu do czasu wspierani są to przez instruktorkę żeglugi, to przez słynnego aktora.

            Także akcja nie nabiera tutaj rozpędu, takiego, jakiego bym sobie życzyła. Owszem napisana jest sprawnie, ale myślę, że młodzież będzie się przy niej po prostu nudziła. Niestety na tle „Klątwy Nipkowa” wypada blado.
Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki portalowi Sztukateria oraz wydawnictwu Foka za co bardzo dziękuję.


A. Niemirski - Tajemnica Fabritiusa
Ilość stron: 276
Wyd. Foka
Wrocław 2009
Ocena: 3/6


2 komentarze: