czwartek, 20 lipca 2017

Zbigniew Batko "Z powrotem czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur”Nieprzewidywalna, absurdalna i pełna literackich, kulturowych i językowych odniesień- taka właśnie jest książka autorstwa Zbigniewa Batko „Z powrotem czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur”.
Bohaterem bajki, która ,w moim odczuciu, jest przeznaczona głównie dla dorosłego odbiorcy jest królik. Królik, który znalazł się, jak to się mówi, na zakręcie, bowiem jest w trakcie odnajdywania swojego ja, odkrywania przeszłości i radzenia sobie z teraźniejszością. Prawda, że nie ma łatwo? Z tym wszystkim nie jest sam. W opowieści odnajdziemy także Konia, który z mienia kolor w zależności od samopoczucia czy pory roku; Pingwina pragnącego latać; Kukółkę, która jest spokrewniona z jaskółką. Fabuły nie będę zdradzała, szczerze mówiąc nawet nie wiedziałabym od czego zacząć. Może od tego, że Królik znajduje książkę i zaczyna czytać…Reszta to korowód zdarzeń, a każde dziwniejsze od poprzedniego. Historia jest utrzymana w klimacie baśni czy onirycznej opowieści, jednak pod baśniową skorupą kryją się treści refleksyjne.
„Z powrotem czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur” to książka-zagadka; książka wymagająca skupienia, bowiem tylko wtedy zdołamy wyłapać wszelkie nawiązania kulturowe czy literackie; książka nostalgiczna, momentami gorzka o przemijaniu. Z pewnością jedna z najbardziej niezwykłych książek, jakie miałam okazję czytać. Polecam.Z. Batko - Z powrotem czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur
stron:  228
wyd. Znak Emotikon 2014

4 komentarze:

 1. Brzmi ciekawie, tak inaczej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taki bohater musi być niezwykły :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę okładka niepozorna, a tutaj mamy naprawdę ciekawą lekturę dla dorosłych czytelników. Pierwszy raz o tej książce słyszę, ale jestem jej niezwykle ciekawa! Podkradam tytuł! :)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń