niedziela, 23 kwietnia 2017

[film] D.I.M - reż. Marek Skrobecki„D.I.M” to dziesięciominutowa animacja w reżyserii Marka Skrobeckiego- twórcy filmów animowanych realizowanych klasyczną metodą lalkową.
„D.I.M” to historia małżeństwa zmęczonego codzienną monotonią. Żyją jak roboty, każdego dnia wykonując „zaprogramowane” czynności. Bylejakość ich egzystencji znika za sprawą małego ptaszka, który wieczorami pojawia się w ich oknie. Odtąd wszystko nabiera nowego sensu. Małżonkowie z większym zapałem wykonują swoje obowiązki, by jak najprędzej móc usiąść i czekać na gościa. To małe stworzenie staje się ich całym światem. Wypełnia pustkę, która odebrała im radość i zamieniła w zgorzkniałe cienie.
Animacja utrzymana jest w ponurej kolorystyce (brązy, szarości), która potęguje pesymistyczny wydźwięk historii. Samo mieszkanie głównych bohaterów- ciemnie, w permanentnym półmroku doskonale odzwierciedla stan wewnętrzny lokatorów. Pozbawiona dialogów zmusza widza do uważnej obserwacji i odnajdywaniu detali mogących pomóc nam w odkrywaniu tej historii, poznaniu przyczyny cierpienia małżonków.
Opowieść intryguje nie tylko wizualnie, ale również muzycznie. Dzieła muzyki klasycznej skomponowane przez Wolfganga Amadeusza Mozarta wybrzmiewają obok utworów  napisanych przez Michała Lorenca.
D.I.M” to uniwersalna opowieść, która może stać się zwierciadłem naszego życia. Niemal każdy z nas przekonał się na własnej skórze, jak ulotne jest szczęście i poznał nieznośne uczucie pustki. D.I.M -  reż.m. Skrobecki 

czas: 10 min
Polska, 1992


2 komentarze:

  1. Gdzie znajdę ten film? W internetach? Muszę go obejrzeć!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja sama miałam okazję obejrzeć go na TVP Polonia.

      Usuń