niedziela, 13 kwietnia 2014

Erica Spindler "Ślepa zemsta"  Poczucie krzywdy czy niesprawiedliwości oraz chęć odwetu zna pewno większość z nas, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że owe uczucie może przerodzić się w coś bardzo niebezpiecznego. To, co początkowo może wydawać się tylko chęcią wymierzenia sprawiedliwości przeistacza się w obsesję i staje się najistotniejszym celem w życiu. To właśnie chęć zemsty staje się motorem działań bohaterów powieści „Ślepa zemsta” autorstwa Erici Spindler.
                 W Nowym Orleanie zostaje odnalezione ciało kobiety, której odcięto prawą dłoń. Detektyw, prowadząca tę sprawę, Patti O’Shay wiąże ją z serią morderstw, które miały miejsce dwa lata temu, bowiem każda z sześciu ofiar pozbawiona została dłoni. Śledztwo sprzed dwu lat zostało umorzone z braku jakichkolwiek dowodów, teraz jednak Patti zrobi wszystko, by dorwać mordercę, gdyż prawdopodobnie z jego ręki zginął także mąż policjantki.
                Kolejne spotkanie z twórczością Erici Spindler uważam za bardzo udane. Niemniej sięgając po „Ślepą zemstę” zauważam, że autorka tworząc fabułę swoich powieść nie uciekła przed pewną schematycznością. Morderca wracający po kilku latach „ciszy”, doświadczona policjantka, która z prywatnych pobudek za wszelką cenę chce odnaleźć winnego oraz zaakcentowanie problemów, z którymi boryka się społeczeństwo.  Muszę przyznać, że moje obawy, co do podobieństwa jej poprzednich książek szybko zostały rozwiane. Owszem, możemy dostrzec tutaj wspomniany schemat, jednak autorka tak precyzyjnie rozbudowała fabułę, tak starannie dopracowała każdą z postaci, że nawet te drobne podobieństwa gdzieś znikają.
                Spindler snuje swoją opowieść niespiesznie, posługując się lekkim, dobrze przyswajalnym językiem, dlatego całość, mimo dość sporej objętości czyta się jednym tchem. Sporym atutem powieści jest także samo prowadzenie śledztwa. Autorka przygotowała dla czytelnika istny labirynt, którego przejście okaże się sporym wyzwaniem. Mnie niejednokrotnie wszelkie tropy i wskazówki zapędziły w ślepą uliczkę. Oprócz kryminalnej zagadki, sporo satysfakcji może sprawić także śledzenie losów poszczególnych bohaterów; ich problemy i decyzja przed jakimi przyjdzie im stanąć z pewnością skłonią do refleksji niejednego czytelnika. A postaci znajdziemy tu mnóstwo, nie chcą zdradzać zbyt wielu szczegółów, dodam tylko, że mnie urzekła detektyw Patti O’Shay oraz jej liczna rodzina także pracująca w policji.
                Reasumując „Ślepa zemsta” to doskonała propozycja książkowa dla zwolenników wszelkich zagadek kryminalnych, a także dla tych, którzy lubią śledzić zachowania postaci, „rozgryzać”, wnikać w ich tok myślenia. Przyznam, że choć jestem zwolenniczką kryminałów i thrillerów nieco bardziej klimatycznych przy powieści Erici Spindler spędziłam bardzo udane popołudnie. 
      Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Mira\ Harlequin

Tekst umieszczony także w serwisie nakanapie.pl

 merlin.pl 
E. Spindler - Ślepa zemsta

stron480
Wyd. Mira/ Harlequin 2013 10 komentarzy:

 1. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała. Spindler jak zwykle trzyma fason.

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdą kolejną recenzję mojej ulubionej autorki czytam z przyjemnością. Cieszę się że również i Ty masz tak dobrą opinię o p. Spindler.
  Zauważyłam, że masz podobne odczucia co do schematyczności fabuły każdej kolejnej książki. Sama doszłam do takiej wprawy, iż po kilkunastu stronach każdej następnej książki wiedziałam kto jest mordercą. Nie mniej jednak nie przeszkadzało mi to w delektowaniu się każdą kolejną stroną kryminału :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Spindler - chętnie sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam, ale chętnie zajrzę. No cóż, nie zawsze da się uciec przed pewną schematycznością.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Spindler czytam w ciemno. Uwielbiam tę pisarkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właściwie każda książka Spindle, którą czytałam, przypadła mi do gustu, więc wierzę na słowo, że i ta jest dobra. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo zachęcająca recenzja. Z wielką przyjemnością przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam kryminały i thrillery - dlatego tę książkę mam wielką ochotę przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytam wszystkie książki Spindler. Jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.

  OdpowiedzUsuń