Publikacje biograficzne są dla mnie nie tylko sposobnością do poznania nietuzinkowych ludzi, ale także furtką do podróży przez minione epoki i przyjrzenia się ówczesnemu społeczeństwu. Ponadto te życiorysy często stają się inspiracją i motywacją w codziennym życiu. Nie inaczej jest z biografią pt. „Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat”.
Galileo Galilei był jednym z najwybitniejszych umysłów epoki renesansu. Jego odkrycia zrewolucjonizowały wiele dziedzin nauki, a w szczególności astronomię i astrofizykę. Jednak zainteresowanie budzą nie tylko naukowe osiągnięcia Galileusza, ale także życie prywatne, które pełne było dramatycznych wydarzeń. Zatem nie dziwi fakt, że wielu literatów zdecydowało się na stworzenie jego biografii, co więcej jego życie stało się również inspiracją dla twórców filmowych. Czym wyróżnia się publikacja autorstwa dr Mario Livio? Ta książka to spojrzenie na losy geniusza z perspektywy astrofizyka, który pragnie podzielić się swymi spostrzeżeniami na temat badań prowadzonych przez włoskiego uczonego. Dodatkowo autor chciał stworzyć „dokładną i przystępną książkę o życiu i pracach Galileusza” i podkreślić wartość stawianych przez niego tez.
Choć Mario Livio koncentruje się przede wszystkim na pracach Galileusza i ich oddziaływaniu na współczesną naukę nie marginalizuje życia prywatnego, nakreślając najistotniejsze jego aspekty. Poza tym nakreśla także tło historyczne, w szczególności wpływ Kościoła Katolickiego, który ostro cenzurował wszelkie nowe teorie dotyczące Ziemi. Włoski badacz toczył wieloletnie spory ze świętą Inkwizycją, które finalnie zmusiły go do wyrzeknięcia się swoich teorii i przyjęcia tych, głoszonych przez duchowieństwo.
„Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat” jest przejrzystą, dość zwięzłą, jednak obfitującą w najważniejsze detale biografią wszechstronnego naukowca, który poświęcił swoje życie walce o to, w co wierzył. Poznając kolejne ścieżki jego życia nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że geniusz idzie w parze z tragizmem i pewnym wykluczeniem czy niezrozumieniem. Co więcej, zaskakuje aktualność relacji między nauką, a religią, nad którą – wysnuwając wnioski między innymi właśnie z tej książki – trzeba nieustannie pracować.
M. Livio - Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat
stron: 288
wyd. Wydawnictwo Poznańskie 2021
Chyba nie dodało komentarza, a chciałem napisać, że książka ciekawa, pozdrawiam :-) .
OdpowiedzUsuńMnie zaintrygowała :) Również pozdrawiam
Usuń