piątek, 18 stycznia 2013

Marissa Meyer "Saga Księżycowa. Cinder tom I"


            Cinder - pierwsza księga Sagi księżycowej autorstwa Marissy Meyer to powieść młodzieżowa, która bardzo wyróżnia się na tle pozostałych propozycji książkowych dla młodych czytelników. To niezwykła historia bazująca na chyba wszystkim dobrze znanej baśni o Kopciuszku.    

            Kopciuszek wykreowany przez panią Meyer mieszka w Nowym Pekinie, ma na imię Cinder i jest całkiem normalną nastolatką. Jest jednak coś co ją wyróżnia, coś czego ona się wstydzi, otóż w wyniku nieszczęśliwego wypadku stała się po części cyborgiem. Dziewczyna mieszka z macochą oraz dwoma przyrodnimi siostrami: Pearl i Peony. Relacje Cinder z przybraną rodziną nie są najlepsze, wspólny język odnajduje jedynie z Peony oraz.... androidem macochy o imieniu Iko. Jak na bajkę o Kopciuszku przystało jest i książę, w którym zakochane są wszystkie panny z królestwa- książę Kai. Ale zanim odbędzie się wielki bal, Cinder będzie musiała stawić czoła wielu problemom. W Nowym Pekinie rozprzestrzeni się wirus, który uśmierci wielu ludzi, a Cinder dostanie się w ręce pewnego lekarza prowadzącego eksperymenty na cyborgach, w celu odnalezienia antidotum. To w jego laboratorium dziewczyna zacznie odkrywać rodzinne korzenie i dowie się o sobie wielu zaskakujących rzeczy.
           
            Marissa Meyer na kanwie klasycznej baśni stworzyła bardzo interesującą i wciągającą powieść młodzieżową. Wielkim atutem są postacie, które autorka tworzyła zapewne z wielką starannością, aby nadać im, jak najwięcej realizmu. Główna bohaterka, choć jest cyborgiem swoim zachowaniem, wrażliwością, rozterkami może po części identyfikować się z wieloma nastoletnimi czytelniczkami. Autorka bardzo przekonywująco ukazała również proces dorastania głównych bohaterów: Cinder oraz księcia Kaia. Chłopak po śmierci swojego ojca zostaje cesarzem, z dnia na dzień musi wydorośleć, aby mądrze pokierować swoimi podwładnymi. Cinder, wyrzucona z domu przez macochę także musi nauczyć się, jak przetrwać w świecie dorosłych. Meyer „namieszała” nie tylko na Ziemi, na Księżycu też mnóstwo się dzieje. Księżycowa królowa- Levana, która jest w całej opowieści zdecydowanie najczarniejszym charakterem, od dawien dawna manipuluje swoimi poddanymi używając magii. Zapragnie ona poszerzyć swoje wpływy, w tym celu uda się na bal organizowany przez księcia Kaia.
           
            Przyznam, że po powieści młodzieżowe, czy te z domieszką science fiction sięgam sporadycznie, jednak pierwsza księga sagi księżycowej mnie oczarowała. Książka, owszem jest momentami przewidywalna, jednak posiada swój niepowtarzalny klimat, który wciąga czytelnika. Po kolejny tom sięgnę z przyjemnością. Polecam
Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki portalowi Sztukater oraz Wydawnictwu Egmont za co bardzo dziękuję.

 M. Meyer - Saga Księżycowa. Cinder, tom I

Wyd. Egmont
Ilość stron: 440

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam czytać o kopciuszku w niemal każdej wersji, dlatego na w/w książkę poluje już od jakiegoś czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam na półce i niedługo na pewno zabiorę sie za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cyrysiu ---> również uwielbiam Kopciuszka, dlatego myślę, że książka przypadnie Ci do gustu. Pozdrawiam :)

  Mała Mi ---> jak się już za nią zabierzesz, myślę, że Ci się spodoba :) Ściskam

  OdpowiedzUsuń
 4. czytałam i równiez mi się spodobała, w końcu ogólnie historię Kopciuszka też uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna książka ale czy będzie kolejna część?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tristezzo ---> też uwielbiam Kopciuszka :)

  Julio ---> kolejna część będzie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To już kolejna pozytywna recenzja tej książki, muszę wreszcie po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Linko ---> polecam i życzę przyjemnej lektury ;)

  OdpowiedzUsuń