sobota, 17 stycznia 2015

Krzysztof Ziemiec "Rozmowy z dystansu"Wydawać by się mogło, że przeprowadzenie wywiadu ze znaną z mediów osobą jest bułką z masłem. W końcu co może być trudnego w zadaniu kilku pytań i wysłuchaniu i zanotowaniu odpowiedzi? Niby, banalnie proste, a wymaga sporych umiejętności. W moim przekonaniu dziennikarz powinien być rzetelny, bezkompromisowy oraz bezstronny.
Krzysztof Ziemiec znany jest niemal każdej osobie, która śledzi programy informacyjne. Jednak nie miałam okazji oglądać wywiadu przeprowadzanego przez pana Krzysztofa. Zatem z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po „Rozmowy z dystansu”. Ta niewielka objętościowo książeczka to zbiór szesnastu wywiadów przeprowadzonych przez Krzysztofa Ziemca. Wśród rozmówców pana Krzysztofa odnajdziemy wiele znanych nazwisk tj. Jarosław Kaczyński, Leszek Balcerowicz, Anna Dymna czy Paweł Kukiz. Autor przeprowadził wywiady także z osobami, których na próżno szukać w mediach, są to m.in. arcybiskup Józef Michalik, gen. Waldemar Skrzypczak, Roman Kluska czy prof. Stanisław Grygiel.
Taki dobór dyskutantów – przedstawicieli duchowieństwa czy też środowiska politycznego i artystycznego gwarantuje wiele spojrzeń na często te same problemy poruszane w wywiadach. Wydarzenia na Ukrainie, sytuacja polityczna w Polsce, kondycja kościoła, polityka międzynarodowe Rosji i UE to tylko niektóre tematy rozmów.
Wywiady pana Krzysztofa Ziemca są odważne, interesujące i pozwalają czytelnikowi skonfrontować swój punkt widzenia na wspomniane wyżej kwestie z osobami, które na co dzień mają styczność ze światem polityki, biznesu czy sztuki i znają ten świat „od kuchni”.
Choć tematy rozmów nie należą do najłatwiejszych wywiady czyta się lekko i sprawnie. Autor potrafi umiejętnie z wypowiedzi rozmówcy formułować następne pytania. Miałam, jednak wrażenie, że momentami autor wyrażał swoje osobiste poglądy, czego w rozmowie powinien unikać. Ponadto, czytając niektóre konwersacje wydawały mi się one za krótkie, a tematy w nich poruszane potraktowane nieco powierzchownie. Niemniej całość uważam za interesującą. Z pewnością wielu czytelników wyniesie z tychże wywiadów coś wartościowego.
Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa M


 

K. Ziemiec - Rozmowy z dystansu
stron:108
Wyd. Wydawnictwo M 2014

6 komentarzy:

 1. Sama nie wiem. Mam mieszane uczucia względem tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja podziękuję, ale mam znajomego, którego książka by zainteresowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe. Ostatnio coraz częściej mam ochotę nie na beletrystykę, a literaturę faktu. To może być pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. To chyba raczej książka dla studentów dziennikarstwa :) Pana Ziemca lubię, niezły prowadzący i dziennikarz, nie znoszę Kraśko który mnie irytuje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tego pana "Wszystko jest po coś",ale "Rozmowy z dystansu" na ten moment mnie nie kuszą, może poza pojedynczymi wywiadami, nie jako całość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka pana Krzysztofa leży u mnie na półce. Muszę przyznać, że jakoś nie pociągała mnie, ale po recenzji widzę, że dużo tracę :)

  OdpowiedzUsuń