niedziela, 11 września 2016

[film] "Anomalisa"- reż. Charlie KaufmanMichael Stone- autor książki na temat zwiększenia wydajności pracy, przyjeżdża do Cincinnati na konferencję, gdzie ma wygłosić referat. Mężczyzna sam jest w dość trudnym momencie swojego życia. Kryzys wieku średniego sprawia, że nic go nie cieszy. Żona i syn stają się uciążliwi, praca nudna, a wszyscy ludzie wokół bezbarwni. Wkrótce poznaje Lisę- kobietę, która wyróżnia się pośród tego całego tłumu otaczającego Michael’a. Mężczyzna jest nią coraz bardziej zafascynowany.
„Anomalisa” to film wyreżyserowany przez Charlie Kaufmana-scenarzystę takich produkcji jak „Niebezpieczny umysł”, „Zakochany bez pamięci” czy „Być jak John Malkovich”. To z pewnością wyjątkowy obraz ze względu na sposób powstawania  (twórcy wykorzystali tutaj animację lalkową) oraz z racji na rodzaj widowni do której jest kierowany, bowiem „Anomalisa” to animacja dla pełnoletnich odbiorców.
Sama zdecydowałam się na poznanie filmu ze względu na osobę Kaufmana, ponadto mam słabość do animacji lalkowej. „Anomalisa” fabularnie zdaje się być banalna. Mężczyzna w średnim wieku przechodzi kryzys i na wyjeździe służbowym postanawia udowodnić sobie, że może jeszcze żyć inaczej. Jednak ta „zwyczajna historia” idealnie oddaje prozaiczność naszej egzystencji, dzisiejszy life style i ślepe dążenie do perfekcji, które sprowadza się do tego, że każdy musi spełniać jakieś normy by wpasować się w społeczność. Co bardzo często prowadzi do utraty indywidualizmu. Ta bezbarwność ukazana jest nie tylko w warstwie wizualnej, która dopracowana jest w najdrobniejszym szczególe, ale także w warstwie dźwiękowej (jeśli mogę tak to ująć). Głównym bohaterom: Michale’owi i Lisie głosów użyczyli David Thewlis i Jennifer Jason Leigh natomiast pozostałe postaci mówią głosem Tom’a Noonan’a.
Wracając do wizualnej strony filmu muszę przyznać, że twórcy zadbali o każdy detal. Zresztą te z pozoru błahe elementy stawały się wskazówkami do wychwycenia przekazu filmu. Mnie nieco przeszkadzała nieproporcjonalność lalek. Niemniej idealnie oddawały przesłanie opowieści.
„Anomalisa” to animacja wymagająca. Tempo akcji i fabuła skoncentrowana głównie na jednej postaci momentami może nużyć . Jednak warto dać obrazowi szansę, gdyż ta pozornie stereotypowa historia i lalki, które „udają” człowieka mówią o nas więcej niż niejedna abstrakcyjna opowieść. Anomalisa- reż. Charlie Kaufman

czas: 1h 30 min.
gatunek: dramat, animacja
produkcja: USA

obsada: David Thewlis, Jennifer Jason Leig, Tom Noonan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz