sobota, 1 lipca 2017

[serial] Feud: Bette and JoanJoan Crawford i Bette Davis były najjaśniejszym gwiazdami złotej ery Hollywood. Obie utalentowane i uwielbiane przez tłumy. Rywalizujące ze sobą nie tylko na płaszczyźnie zawodowej bardzo często popadały w konflikty. Ich spór przez lata przybierał na sile, a podkoloryzowany przez prasę budził ogromne zainteresowanie opinii publicznej. W chwili kiedy obie aktorki zdecydowały się zagrać w filmie „Co się zdarzyło Baby Jane” ich wzajemnie relacje absorbowały już niemal każdego.
Właśnie ta wzajemna niechęć Joan i Betty stała się kanwą dla serialu „Feud: Bette and Joan”, którego  twórcą jest Ryan Murph – współtwórca „American Horror Story” czy „American Crime Story”. W główne bohaterki wcieliły się Jessica Lange oraz Susan Sarandon.
Serial składa się z ośmiu odcinków opowiada o trudnej współpracy Bette i Joan podczas kręcenia scen do „Co się zdarzyło Baby Jane”. „Feud: Bette and Joan” obrazuje nie tylko sferę zawodową obu legend kina, ale także to, co działo się po tym, jak gaśnie ostatni flesz na planie. Aktorki przestają być tylko i wyłącznie ikonami kina. Stają się kobietami, które mają słabości i  problemy rodzinne; które nie chcą pogodzić się z upływem czasu i jego następstwami; które pragną, jak najdłużej ogrzewać się w blasku hollywoodzkich reflektorów. „Feud: Bette and Joan” to także obraz Hollywood lat 60-tych, które jest miejscem dość brutalnym, gdzie kobiet wciąż znaczą mniej od mężczyzn, ale także kolorowym i tętniącym życiem.
Mnie podobała się podróż w lata 60-te, do retro Hollywood, które do dziś zdaje się być spełnieniem marzeń wielu twórców filmowych czy aktorów. Zadbano tutaj o każdy szczegół (wspomnę tutaj choćby odtworzenie oscarowej gali z 1963 roku). Mnie oczarowała Jessica Lange oraz Susan Sarandon, które po prostu są tym serialem. Gesty, mimika twarzy, stroje, charakteryzacja- wszystko dopracowane w najdrobniejszym szczególe.
Polecam nie tylko wielbicielom Joan Crawford i Bette Davis, ale wszystkim tym, którzy mają ochotę na dobrze zrealizowany serial biograficzno- obyczajowy. Ponadto, warto wrócić do filmu  Co się zdarzyło Baby Jane” (to dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć ;))


Feud: Bette and Joan

Czas: 45 min.
Twórca: Ryan Murphy
Obsada: Jessica Lange, Susan Sarandon, Judy Davis, Jackie Hoffman, Alfred Molina i inni.

2 komentarze:

 1. Czuję, że to nie jest serial w moim guście ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja obecnie jestem na etapie nadrabiania "Teorii Wielkiego Podrywu", ale jak skończę to może i skusze się na ten ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń