wtorek, 1 września 2015

Kalin Terzijski "Czy jest ktoś, kto cię kocha?" + KONKURSSzara ulica, jedna z wielu, gdzie deszcz wygrywa smutne melodie. Gdzie przechodnie mijają się z obojętnością – znudzeni swoim życiem, zagubieni w teraźniejszości i zatroskani o swoją przyszłość. Tak bezbarwni i nijacy, jak ta ścieżka, którą wydeptują, jak codzienność, której pozwolili się wchłonąć. Gdybym chciała wizualizować słowa opowiadań autorstwa Kalina Terzijskiego, nadać im barwę taka sceneria i odcienie szarości byłyby dominujące.
„Czy jest ktoś, kto cię kocha” to zbiór szesnastu opowiadań. Bohaterami tych historii są przede wszystkim mężczyźni. Dla mnie – czytelniczki takie rozwiązanie nie stało się przeszkodą w identyfikacji się z bohaterami. Kobiety pojawiają się, gdzieś w cieniu i choć są migawką w życiu każdego z mężczyzn zostawiają po sobie ogromny emocjonalny balast, którego mężczyźni nie potrafią udźwignąć.
Jednak nie płeć jest tutaj najważniejsza, choć relacje damsko – męskie są kluczowe. Najistotniejszy jest tutaj człowiek. Człowiek zmagający się z przytłaczającą rzeczywistością, człowiek próbujący rozłożyć swoje emocje na czynniki pierwsze, człowiek próbujący ocknąć się z marazmu i wreszcie człowiek szukający dowodu na to, że życie bywa sprawiedliwe.
Bohaterowie opowiadań to często ludzie po przejściach, ludzie podatni na manipulację, ludzie borykający się z nałogami, oszuści czy ludzie bezwzględni, którzy widzą tylko czubek własnego nosa. Każde z nich na swój własny sposób próbuje choć trochę oswoić nieznośną rzeczywistość.
Z każdej opowieści wyziera tęsknota za miłością, za bliskością drugiego człowieka, która może ochronić nas przed bylejakością. Każda z historii to poszukiwanie czegoś prawdziwego i ulotnego pod powłoką naszej płytkiej codzienności.
Autor eksponuje emocje w wielu odcieniach. Miłość – do kobiety, do dziecka, do przedmiotów, do siebie czy do używek. Odnajdziemy tutaj także smutek mający różnorodne podłoża, samotność przybierająca rozmaite formy. Do tej mozaiki uczuć dołącza również szaleństwo, które mimo, iż destrukcyjne ma pomóc przezwyciężyć ludzkie słabości.
Sięgając po ten zbiór krótkich form obawiałam się przytłaczającego wydźwięku opowiadań. Z uwagi na tematykę byłam niemal pewna, że atmosfera opowieści będzie duszna. Tymczasem Terzijski ten zdawać by się mogło skostniały, klimat przełamał sarkazmem i cierpkim humorem.
„Czy jest ktoś, kto cię kocha”  to opowiadania o tym, co dręczy każdego z nas, bowiem każdy z nas na pewnym etapie życia zadaje sobie pytanie o jego sens, o cel swoich codziennych starań. Te opowieści to również melancholijna podróż po emocjach, które czasem uskrzydlają, a czasem bywają destrukcyjne. I choć ta tematyka może niektórym czytelnikom wydać się wtórna, bo przecież o uczuciach już tyle napisano, książka skłania do refleksji, które nie są takie łatwe. 
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Książkowe Klimaty K. Terzijski - Czy jest ktoś, kto cię kocha?
stron: 195
Wyd. Książkowe Klimaty 2015
 
 
::Konkurs::
 
 Dzięki uprzejmości wydawnictwa Książkowe Klimaty mam dla was egzemplarz książki. Napiszcie dlaczego książka powinna trafić w wasze ręce. Wybiorę jedną zwycięską odpowiedź.


I kilka słów o zasadach:

1. Konkurs trwa od  1.09.2015 - 15.09.2015 (włącznie)
2. Zwycięzca wyłoniony zostanie w przeciągu trzech dni od zakończenia konkursu. Wyłonię osobę, której uzasadnienia najbardziej przypadnie mi do gustu.
3. Po ogłoszeniu wyników, osoba wyłoniona proszona jest o kontakt mailowy.
4. Wstawienie banneru konkursowego nie jest wymagane, jednak będzie mi bardzo miło, jeśli zechcecie posłać dalej info o konkursie.


 
7 komentarzy:

 1. Zgłaszam się!
  Książka powinna trafić w moje ręce, gdyż książka analizująca istotę miłości, przywiązania się do ludzi i miejsc jest mi potrzebna na etapie życia, w którym byłam i jestem. Na pewno docenię jej głębię.
  A poza tym, każda paczka z książkami poprawia mi humor aż do wieczora, a panu listonoszowi daje sposobność do pożartowania z tak miłą osobą jak ja.

  Wstawiłam baner konkursowy: http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/
  Mój adres mailowy: renax79@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgłaszam się :)
  Chciałabym przeczytać tą książkę a jest to bardzo proste czemu, ponieważ jest to książka odpowiednia na każdą porę roku. Zacznę więc od zimy, gdy za oknem prószy śnieżek, a na termometrze temperatura spada, wtedy nalewam całą wannę gorącej wody, z dużą ilością piany, do tego dochodzą zapachowe świeczki, grzaniec w rękę, a w drugiej książkę i tak jak w wodzie zatapiam się w losy bohaterów. Jesienią, kiedy nie pada lubię chodzić do parku, aby siedząc na ławce obserwować jak wszystkie kolory tęczy na drzewach wirują i w powolnym tańcu w powietrzu opadają, wtedy wyobraźnia działa na pełnych obrotach, a każda mijająca osoba jest bohaterem mojej powieści. Wiosną gdy za oknem wszystko budzi się z zimowego snu, biorę kawę w dłoń i maszeruję na balkon i tam w jeszcze nieśmiałym śpiewie ptaków i śmiechu dzieci bawiących się na placu zabaw, czytam. Ostatnią porą roku, moją ulubioną, ale raczej każdego jest wiosna :) Kiedy za oknem słońce w pełni, pakuję swój piknikowy koszyk, pod pachę wkładam ulubiony koc w kratkę i maszeruję na pobliską łąkę, gdzie między bujną trawą rozkładam kocyk i tam jest mój świat i moje szczęście, do którego tak mało potrzeba. Delikatne promienie słońca muskają mi skórę, ptaszki śpiewają nad głową, a w głosie same uśmiechnięte myśli. Wtedy właśnie ta książka sprawi mi uśmiech na twarzy, bez względu na porę roku :)
  E-mail: sylwka.sk91@wp.pl
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tym razem spasuję jeśli chodzi o konkurs, ale wszystkim uczestnikom życzę powodzenia! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny, brutalny zbiór opowiadań. Mam nadzieję, że do konkursu zgłosi się więcej osób, bo warto je mieć na półce. Ja na pewno będę do nich wracać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgłaszam się!
  ,,Czy jest ktoś, kto cię kocha?" - magnetyczny tytuł i pytanie które mega podkreśla moja ciekawość co do treści tej książki. Plusem dla niej jest to, iż jest zbiorem opowiadań. Bardzo podoba mi się przedstawienie w jednej książce wiele historii związanych z różnymi bohaterami. Większa dawka przemyśleń, rozważań i zastanawianiem się do którego z nich - my sami - jesteśmy podobni. Twój opis bardzo zachęca mnie do przeczytania książki, dlatego z jeszcze większym zniecierpliwieniem czekam na wyniki konkursu.
  Udostępniłam na - Google+ --> https://plus.google.com/u/0/115115128176818545340/posts
  E-mail: Monika6644@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Dlaczego właśnie dla mnie książka powinna być przeznaczona?
  Proste to bardzo, bo bardzo dobra ze mnie żona.
  Obiady gotuję, zakupy robię,
  mało tego, pracuje i za dziećmi chodzę.
  Dlatego nalezy mi się wieczorem chwila wytchnienia,
  oderwania od rzeczywistości, zapomnienia.
  Wieczorem bym się w lekturze zatopiła,
  wyobraźnię otworzyła bez mała,
  i tam o wszystkich troskach zapomniała.
  W innym świecie bym myśli zanurzyła
  i tylko na tym się wtedy skupiła.
  Taka podróż w wyobraźni płaszczyźnie,
  to świetna nagroda za trudy dnia, sprawiania radości dzieciom i swojemu mężczyźnie :)
  Więc chyba jasna to sprawa,
  że książka dla mnie to super zabawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tytułem książki jest pytanie, które od jakiegoś czasu często sobie zadaje: "czy jest ktoś kto mnie kocha?" Może dzięki tej książce znajdę w swoim sercu na nie odpowiedź.

  paulina.st91@gmail.com

  OdpowiedzUsuń