środa, 11 listopada 2015

[muzycznie] Agnieszka Osiecka - Sześć oceanówAgnieszka Osiecka obok Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty i Jeremiego Przybory to dla mnie jedna z najważniejszych, polskich autorek tekstów. Twórczość Agnieszki Osieckiej znają niemal wszyscy. Bo kto nie zna popularnej piosenki dla dzieci „A ja wolę moją mamę” w wykonaniu Majki Jeżowskiej, „Małgośki” śpiewanej przez Marylę Rodowicz czy „Od nocy do nocy” w wykonaniu Haliny Kunickiej.
Agnieszka Osiecka napisała słowa do około dwóch tysięcy piosenek, zatem bardzo ciężko jest skompletować nośniki z wszystkimi utworami. W 1997 roku zostały wydane „Oceany”, w których skład wchodziło pięć płyt CD z najbardziej znanymi tekstami Osieckiej. Wyboru utworów dokonała sama autorka, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, które piosenki darzy szczególnym sentymentem. Kompilacja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Pięć lat później – w 2002 roku „Oceany” zostały wydane, jako odrębne płyty: ocean popielaty, ocean różowy, ocean niespokojny, ocean burz oraz ocean granatowy. Płyty zawierały te same utwory, co box z 1997 roku.
Rok temu „Oceany” ponownie pojawiły się w sklep muzycznych. Tym razem jako 6-cio płytowy box, wzbogacony o jeden ocean – ocean zielony. Byłam pewna, że kompilacja jest wznowieniem tej sprzed niemal osiemnastu lat, niestety nie do końca. Antologia to muzyczna historia twórczości Agnieszki Osieckiej zarejestrowana w latach 1962-2013. Na krążkach usłyszymy utwory w wykonaniu dobrze znanych już artystów tj. Maryla Rodowicz, Raz Dwa Trzy, Edyta Geppert, Magda Umer czy Skaldowie. Nie zabraknie także artystów z krótszym „stażem” muzycznym tj. Anna Maria Jopek Czy Katarzyna Nosowska. Część utworów można poznać w interpretacji aktorskiej, a to za sprawą Krystyny Jandy, Stanisławy Celińskiej, Piotra Fronczewskiego czy Ewy Błaszczyk.
Do pięciu oceanów, jako bonus została dołączona szósta płyta – ocean zielony. Na Książku odnajdziemy utwory tj. „Zielono mi”, „Ballada wagonowa” czy „Uroda” w wykonaniu laureatów konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, a także w wykonaniu Grzegorza Turnaua, Meli Koteluk czy Stanisława Soyki.
Oceany” to zbiór około stu utworów, do których słowa napisała Agnieszka Osiecka. To podróż przez wszystkie odcienie ludzkiej wrażliwości. Dla zwolenników talentu poetki i autorki tekstów to wspaniała okazja do powspominania jej najbardziej znanych tekstów. Dla kogoś kto dopiero poznaje twórczość Osieckiej to doskonały „pierwszy elementarz”. Sama żałuję, że nie jest to wznowienie boxu z 1997 roku, gdyż zabrakło tutaj jednego z najważniejszych wykonawców piosenek Agnieszki Osieckiej - Seweryna Krajewskiego. 

1 komentarz:

  1. Bardzo dobrze mieć takie cudeńka na swojej muzycznej półce ;)

    OdpowiedzUsuń