piątek, 24 lutego 2017

[film] Anna - reż. Eric LatekKrótkometrażowy film „Anna”, który wyreżyserował Eric Latek to poruszająca opowieść o Annie Cesaro cierpiącej na Alzheimer’a. Ta choroba odbiera jej nie tylko wspomnienia, ale także poczucie, że jest realną osobą. Jednak film – jak twierdzi sama bohaterka nie jest o chorobie. Nade wszystko to opowieść o kobiecie – córce, żonie, matce i babci.
Obawiałam się tego filmu. Twórczość dotykająca tematu choroby wymaga uwagi od widza, wrażliwości, a od autora pewnej równowagi w dozowaniu emocji. Obraz, w moim odczuciu momentami jest nieco ckliwy. Jednak mając na uwadze więzi reżysera i scenarzystki filmu z Anną (Eric Latek jest chrześniakiem kobiety, Diane William jej córką) rozumiem, że ten emocjonalny ładunek, który zapewne towarzyszył im w trakcie tworzenia dokumentu stał się jego częścią.
Anna wraca pamięcią do dzieciństwa. Jej historii towarzyszą fotografie i fragmenty starych filmowych nagrań. Anna snuje opowieść o sobie, o rodzinie z pewną trudnością, momentami Alzheimer wygrywa. To przeszłość widziana oczami kobiety chorej, która pewnych fragmentów swojego  życia nie jest w stanie sobie przypomnieć.
Eric Latek stworzył intymny i szczery film dokumentalny. Dopełniony melancholijną muzyką skomponowaną przez Mauro Colangelo staje się obrazem niezwykle poruszającym. Polecam.

Anna - reż. Eric Latek

czas:16 min. 20 sek.
gatunek: dokumentalny
produkcja: USA

5 komentarzy:

 1. Opiekowałam się moją Babcią, która cierpiała na tę chorobę i słowo cierpiała nie jest na wyrost. Film zobaczę jak tylko będzie okazja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Film na pewno zobaczę, ale muszę mieć odpowiedni nastrój. Boję się, że po "Anie" złapie mnie kac - i filmowy, i książkowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam jeden film dotyczący choroby Alzheimer’a "Motyl" bardzo mnie wciągnął i poruszył. Na ten też z czasem się zdecyduję :). Muszę mieć tylko więcej czasu :).

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. Alzheimer to straszna choroba, straszna dla osoby która na nią cierpi, ale równie straszna dla najbliższych osób chorego. Film jest króciutki, ale myślę, że jak najbardziej jest wart poświęcenia mu uwagi.

  Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie muszę obejrzeć, porusza ważną tematykę.

  OdpowiedzUsuń