poniedziałek, 10 listopada 2014

Wiesław Budzyński "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila" + nagroda IdentitasBiografie przywodzą mi na myśl ludzi, którzy dożyli sędziwego wieku i których liczne życiowe ścieżki mogą stać się inspiracją dla ówczesnego czytelnika. Ostatnio miałam okazję sięgnąć po życiorys wyjątkowego mężczyzny. Ta szczególność odnosi się nie tylko do krótkiego życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, bo właśnie jego losy miałam okazję prześledzić; ta szczególność przejawia się także w jego działaniach i osobowości. I choć zmarł w wieku zaledwie dwudziestu trzech lat swoim życiem i poprzez swoją poezję może na wiele spraw nas jeszcze uczulić.  
Biografię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego napisał pan Wiesław Budzyński, który jest także autorem opracowań i wyborów poezji Baczyńskiego. Wspomniana biografia nie jest jedyną jego publikacją traktującą o losach poety. Wcześniejsze tytułu to m.in. „Testament Krzysztofa Kamila”, „ Dom Baczyńskiego” oraz „Taniec z Baczyńskim”. „Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila” to efekt wieloletniej pracy autora w odkrywaniu nowych faktów z życia Baczyńskiego, odnajdywaniu ludzi, którzy znali poetę osobiście oraz analizowaniu informacji, które czasami diametralnie się od siebie różniły. Z pewnością nie było to łatwe zadanie, ale jak twierdzi sam autor biograf musi stać się detektywem i „geologiem grzebiącym w popiołach i w ludzkiej pamięci”.
Ogrom pracy włożony w tę publikację budzi uznanie, co więcej jest to widoczne na kartach biografii. Autor zadbał o to, by życiorys Baczyńskiego, nie stał się mechaniczną opowieścią zapełnioną wieloma datami i suchymi faktami. Wszelkie informacje podane są w bardzo przystępnej formie, językiem przywodzącym na myśl ówczesne lata. Walorem publikacji są także relacje ludzi ze środowiska Baczyńskiego, liczne fotografie czy też szkice samego poety.
„Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila” to opowieść nie tylko o jednym człowieku, lecz o wszystkich tych, którzy, jak on walczyli za ojczyznę. Ponadto jest to spojrzenie na ówczesną Warszawę, gdzie życie wiązało się z nieustannym strachem. W moim odczuciu ta biografia to również próba oswobodzenia Baczyńskiego z mitu, jakim się stał i zwrócenie uwagi na fakt, że był on „zwyczajnym” człowiekiem, który miewał słabości, chwile zwątpienia, problemy zdrowotne i rodzinne.
Dla mnie publikacja okazała się wartościowa, jednak są pewne elementy, które mnie „uwierały” i rozpraszały. Pierwszym elementem są przypisy, które zamiast na dole strony zostały umieszczone z tyłu książki. Nieustanne wertowanie w celu odszukania konkretnego przypisu nieco mnie dekoncentrowało. Kolejnym czynnikiem, który utrudniał mi odbiór jest pewna chaotyczność w przedstawieniu zdarzeń. Takie „skakanie po datach” także lekko utrudniało mi odbiór książki.  
Biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to publikacja obowiązkowa dla wielbicieli talentu młodego poety. Poznanie jego losów z pewnością pozwoli na dokładniejszą interpretację jego utworów. Książkę mogę polecić także tym, którzy chcą przeczytać o Warszawie w okresie wojennym oraz spojrzeć na Powstanie warszawskie oczami tych, którzy brali w nim udział. Poza tym po książkę pana Wiesława Budzyńskiego warto sięgnąć również po to, by przekonać się, jak intrygująca opowieść może powstać, kiedy pasją człowieka staje się drugi człowiek. 

Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa M
 


W. Budzyński - Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila" 
stron: 336

Wyd. Wydawnictwo M 2014
*****
10 komentarzy:

 1. Jestem w trakcie czytania biografii:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię Baczyńskiego , z chęcią poznałabym tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka może być ciekawa, aczkolwiek na razie się wstrzymam. Mam trochę książek na stanie. :D

  http://pokoj-ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka to moje czytelnicze marzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Baczyńskiego, uwielbiam Budzyńskiego - to niesamowita sprawa z takim oddaniem, zacięciem napisać kilka książek o swoim ulubionym poecie!

  OdpowiedzUsuń
 6. O, rozpływam sie, to cos dla mnie ;) chetnie bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 7. O życiu tego człowieka nie wiem właściwie nic... więc może kiedyś przeczytam tę biografię, bo aż wstyd ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Z góry przepraszam za prywatę, ale na moim blogu właśnie opublikowałam filmik, nad którym pracowałam ponad miesiąc i realizacja którego zajęła mi ogromnie dużo czasu, dlatego będę bardzo wdzięczna jeżeli zajrzysz, a być może jeżeli oczywiście Ci się spodoba, to szepniesz o nim słówko znajomym . Jeszcze raz przepraszam :)
  Pozdrawiam,
  Esa:)
  Co do książki, to czytałam i moim zdaniem świetna! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Polecam. Bardzo dobra książka.

  OdpowiedzUsuń