środa, 16 marca 2016

Emma Donoghue "Pokój"Pięcioletni Jack nie wie, co to dom z ogrodem i zabawa na świeżym powietrzu. Nie chodzi do przedszkola, nie spotyka się z rówieśnikami, a jedyną osobą, która zna jest jego matka. Owszem obserwuje innych ludzi włączając telewizję, jednak są oni dla niego nierealni, jak bohaterowie kreskówki. I tylko taki świat zna Jack. Dlaczego? Bo od urodzenia mieszka w Pokoju, który jest dla niego całym światem. Matka chłopca, mimo tych ekstremalnych warunków robi wszystko, by dzieciństwo Jacka było szczęśliwe. Codziennie wymyślają nowe zabawy, czytają bajki, tworzą swoje własne opowieści, a nawet ćwiczą. Te beztroskie chwile codziennie kończą się wraz z nadejściem nocy, kiedy mamę odwiedza Stary Nick, a Jack musi chować się w szafie.
Codzienne życie tej dwójki poznajemy z perspektywy pięcioletniego Jack’a. Muszę przyznać, że opowieść przefiltrowana przez wrażliwość kilkuletniego dziecka ma w sobie dozę czułości i humoru, co staje się zatrważające, kiedy zdamy sobie sprawę, czym tak naprawdę jest Pokój, w którym egzystują bohaterowie. Zderzenie subtelności i naiwności małego dziecka, z bezwzględną rzeczywistością, którą „stworzył” Stary Nick i uwięził w niej tych dwojga tworzy przejmujący obraz, nasączony emocjami, które udzielają się czytelnikowi.
Emma Donoghue, tę niełatwą w odbiorze opowieść przełamała lekkim, urzekającym stylem, który idealnie odzwierciedla charakter i sposób myślenia pięcioletniego chłopca. Autorka stworzyła przejmujący obraz matki walczącej o siebie i swoje dziecko. Ponadto, przez pryzmat tych wstrząsających wydarzeń nakreśla problemy, z którymi boryka się społeczeństwo.
Niepokojąca i refleksyjna. Polecam.
E. Donoghue - Pokój

stron: 408
Wyd. Sonia Draga 2016

11 komentarzy:

 1. Mam chęć zarówno na książkę jak i film :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ochotę na tę książkę od dawna. Mam nadzieję że w najbliższym czasie się za nią zabiorę. A w sobotę idę na film. Ciekawa jestem jak to wszystko przedstawili. :) Coś czuję że będzie cudowny.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film i mnie zachwycił, więc po książkę też z pewnością wkrótce sięgnę :)
  Pozdrawiam
  SzumiąBooki

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno przeczytam tą książkę! Zapowiada się ciekawie ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na rozdanie ;)
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/2016/03/konkurs-z-jutrem_10.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo intryguje mnie ta powieść, więc na pewno sięgnę po nią niebawem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Film bardzo mi się podobał, dlatego mam w planach powieść - zdecydowałam się na odwrotną kolejność, ale nie żałuję; ciekawość związana z pierwowzorem nie zniknęła.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem bardzo ciekawa tej książki i podejrzewam, że niebawem do niej sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń