wtorek, 24 maja 2016

Praca zbiorowa reprterów Spotlight - "Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim"W 2001 roku kardynał Bernard F. Law wyznał, że przed laty pomagał księdzu – Johnowi Geoghan’owi, który wielokrotnie był oskarżany o molestowanie dzieci. To wyznanie wywołało szereg komentarzy, a zespół reporterski Spotlight, pracującego dla dziennika „The Boston Globe” skłoniło do rozpoczęcia śledztwa. Wielomiesięczne dochodzenie ujawniło szereg wstrząsających informacji, które zostały wyeksponowane w reportażach ukazujących się w 2002 roku.
„Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim” to książka, w której zebrano serię reportaży ukazujących się na łamach „The Boston Globe”. To także obezwładniające relacje ofiar oraz ich rodzin. Nieprawdopodobne jest to, jak perfidnie osoby duchowne wykorzystywały swój autorytet. Z jakim wyrachowaniem wybierały kolejne dzieci, by zaspokoić swoje żądze. Ponadto sprzeciw budzi fakt tuszowania wykroczeń i wypłacania „po cichu” odszkodowań, w nadziei, że pieniądze zamkną poszkodowanym usta.
I choć ten ważki temat ma tutaj bardzo przystępną formę, książka wymaga od czytelnika dużego skupienia. Przyznam, że ciężko jest przebrnąć przez ten gąszcz informacji nie biorąc oddechu, by uspokoić emocje.
„Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim” to przede wszystkim studium demoralizacji osób duchownych oraz pogłębiającego się kryzysu wiary wśród katolików. Jednak warto także  wspomnieć o tym, że jest ona także powieścią o dziennikarstwie. Dziennikarstwie, którego dzisiaj coraz mniej – rzetelnym, bezkompromisowym i dojrzałym. Determinacja zespołu reporterskiego Spotlight budzi uznanie i udowadnia, że ta profesja to coś więcej, niż poszukiwanie tematów, które najlepiej się sprzedadzą.
Cykl reportaży bez wątpienia budzi spore emocje. Czytelnik długo po skończonej lekturze nie może pozbyć się natarczywych pytań, na które nie sposób odpowiedzieć. Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Harper Collins 


 
Spotlight - Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim
 

stron : 432
Wyd. Harper Collins 2016
 

6 komentarzy:

 1. Ostatnio ciężko mi się stuprocentowo skupić na książce, więc póki co odpuszczę ;)

  Pozdrawiam!
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę właśnie czytać. Czuję, że ten dokument mną wstrząśnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i byłam wstrząśnięta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka właśnie czeka już na przeczytanie

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam pozycje, które wywołują u czytelnika wiele emocji i trzymają w napięciu :) A na ten tytuł czaję się już dawna.. To już chyba czas na nią :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, to naprawdę poruszająca lektura.

  OdpowiedzUsuń