czwartek, 16 czerwca 2016

Oscar Wilde "Bajki"„Bajki” autorstwa Oscara Wilde’a to jedna z tych małych niepozornych książeczek, której zawartość zdaje się być idealna dla kogoś, kto chce odetchnąć po ciężkim dniu. To jednak tylko złudzenie, bowiem, choć kompozycyjnie te opowieści istotnie są delikatne ich treść ma w sobie sporą dawkę refleksji na temat człowieka i jego natury.
Oscar Wilde słowem stwarza obrazy subtelne i czułe, które są zarazem bardzo sugestywne. Jak to w bajkach bywa kluczową postacią jest nie tylko człowiek (książę, król czy biedak), ale także zwierzę, któremu przypisane zostają ludzkie atrybuty. To właśnie poprzez te stworzenia obnażane są nasze przywary.  
W niektórych bajkach autor odchodzi od pewnej schematyczności charakteryzującej sporą część tego typu opowieści, a mianowicie od tzw. szczęśliwego zakończenia. Przyznam, że takie rozwiązanie nadaje historiom nieco pesymistycznego wydźwięku. Ponadto, dzięki tym, nie zawsze pozytywnym finałom, każde z opowiadań zyskuje pewną dozę autentyczności.
Muszę wspomnieć także o języku, gdyż niewątpliwie jest on siłą tego zbioru. Oscar Wilde urzeka każdym słowem. Choć opowiadania ubrane są oszczędną formę, mają w sobie szyk i elegancję. Kolejną zaletą bajek jest ich uniwersalność. Samotność, miłość, rozczarowanie czy niezrozumienie od zawsze towarzyszy człowiekowi. I od zawsze stają się generatorem naszych działań. Pozwoliłam sobie tutaj na zwięzłość, gdyż tematyka podejmowana w bajkach jest znacznie szersza.
Wzruszające, wnikliwe i niekoniecznie tylko dla dzieci. Polecam.O. Wilde - Bajki

stron:138
wyd. Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek 1988


1 komentarz:

  1. Dobre i dla dzieci i do dorosłych. Z chęcią bym je poczytała.

    OdpowiedzUsuń