niedziela, 5 lipca 2015

Andrew Gross "Krach"


Wall Street- trzon finansowego światka, gdzie gra toczy się nie tylko o wielkie pieniądze, ale także o życie stanowi tło dla fabuły najnowszej powieści Andrew Gross’a -„Krach”.
Marc Glassman- finansista zostaje zamordowany w swoim domu. Przestępcy nie oszczędzili także jego żony oraz córki. Masakrę udaje przeżyć się jedynie najmłodszemu członkowi rodziny- Evan’owi. Wydarzenia wstrząsają finansowym światem i opinią publiczną. Wkrótce dochodzi do kolejnej zbrodni, której ofiarą staje się kolejny „człowiek finansjery”, James Donovan. Śledztwo prowadzi były porucznik- Ty Hauck oraz wysłanniczka Departamentu Skarbu- Naomi Blum.

Andrew Gross bardzo sprawnie nakreślił sferę finansową oraz przedstawił mechanizmy nią rządzące. Dla mnie-kompletnego laika okazało się to pomocne przy wgłębianiu się w kolejne wątki. Bowiem autor zadbał o to, by siatka powiązań była gęsta i prowokowała czytelnika do odkrywania jej kolejnych elementów. Ponadto muszę wspomnieć także o wartkiej akcji, która w połączeniu z mnogością działań bohaterów sprawia, że powieść nabiera szybkiego tempa.
Przyznam, że choć autor efektywnie wprowadza czytelnika w finansowy świat, sama nie potrafiłam całkowicie wtopić się w ten klimat. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić dlaczego. Może przez postaci, które mogłyby być lepiej skonstruowane. Ty oraz Naomi to duet z którego odzwierciedleniem możemy spotkać się w wielu książkach akcji. Niestety ich relacje były dość przewidywalne. On po przejściach, tęskniący do pracy gliniarza; ona młoda i bez doświadczenia próbuje dogadać się z byłym policjantem. Prawda, że gdzieś to już było ;)

Mimo tych zgrzytów „Krach” jest powieścią, która dzięki zawrotnej akcji nie nuży. Sama intryga dobrze nakreślona i dopracowana. Dla mnie to pierwsza powieść, której akcja oscyluje wokół amerykańskiego rynku finansowego. Polecam miłośnikom intryg i szybkiej akcji.
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Mira\ Harlequin

A. Gross - Krach
stron: 442
Wyd. Mira/ Harlequin 2015

3 komentarze:

  1. Finansowy świat w ogóle mnie nie interesuje, dlatego książka raczej nie przypadnie mi do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tajniki finansowego świata? Może dowiedziałabym się czegoś ciekawego przy okazji czytania powieści:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie mówię nie, może akurat ta propozycja by mnie zaciekawiła :)

    OdpowiedzUsuń