niedziela, 21 sierpnia 2016

[film] "Chłopiec i świat" - reż. Alê AbreuDzieciństwo Cuci, jak dotąd było beztroskie. Otoczony opieką rodziców i pięknem życia na wsi właściwie nie zdaje sobie sprawy o istnieniu „innego” świata. Wszystko zmienia się kiedy ojciec chłopca postanawia wyjechać do miasta w poszukiwaniu pracy. Cuca nie bardzo rozumie dlaczego tata zostawił jego i mamę. Choć kobieta usiłuje mu to wszystko wyjaśnić i wynagrodzić nieobecność ojca, chłopiec zdaje się coraz bardziej pogrążać w smutku. Wkrótce postanawia sam wyruszyć do miasta i odnaleźć swojego tatę.
„Chłopiec i świat” w reżyserii Alê’a Abreu to animacja zdecydowanie wyróżniających się spośród popularnych obecnie produkcji 3D. Film ten to kadry do złudzenia przypominające dziecięce rysunki. Podłużne kreski imitujące ręce i nogi oraz czarne kropki będące oczami to bardzo charakterystyczne elementy dziecięcych obrazków. Te szkice w połączeniu z pastelowymi barwami tworzą ciepłą kompozycję, idealnie oddającą klimat czułego, ale nieco naiwnego świata jakim jest dzieciństwo. W miarę rozwoju akcji te barwy się zmieniają, stają się ostrzejsze, momentami nawet jaskrawe. A obrazy z delikatnych zmieniają się w kalejdoskopowe, które tętnią energią. Chwilami nawet przypominają dziecięce wyklejanki pełne kolorowych papierów o różnej fakturze i brokatu. Sporo jest tutaj także odcieni szarości i brązów, które uwypuklają te ciemniejszą stronę współczesnego świata.
Dialogów tutaj niewiele, a jeśli już takowe się pojawiają są niezrozumiałe, tak jak język, którym posługuje się małe dziecko. Tutaj dialogiem staje się muzyka, która odzwierciedla emocje bohaterów lepiej, niż jakiekolwiek słowa.
„Chłopiec i świat” to opowieść o sile, którą jest rodzina, o tym, że dla dziecka jest ona całym światem. Ta animacja to także spojrzenie na ówczesne społeczeństwo, które pochłaniane jest przez industrializację.


Chłopiec i świat - reż. Alê Abreu

czas: 1h 20 min.
gatunek: animacja, przygodowy
produkcja: Brazylia

4 komentarze:

  1. Wygląda przepieknie. A dodatkowo ważna tematyka, ktora obecnie wydajemy sie gubić.

    OdpowiedzUsuń
  2. A mi się wydaję, że to może być bardzo ciekawe spotkanie i mam nadzieję, że się z tą formą również zapoznam ;)

    OdpowiedzUsuń