sobota, 13 sierpnia 2016

[film] "Dom z małych kostek"- reż. Kunio Katô


 „Dom z małych kostek” to zaledwie dwunastominutowa animacja w reżyserii Kunio Katô- japońskiego animatora. Jest to opowieść o samotnym starcu mieszkającym w wiosce, która niszczona jest przez wodę. Powódź nie omija także domu mężczyzny. Kiedy kolejne piętro zostaje zalane, on dobudowuje następny poziom z coraz mniejszych kostek. Staruszek wyławia swoje meble i drobne przedmioty z tej części pochłoniętej przez wodę i wypełnia nimi nowo wybudowane wnętrze. Podczas jednego z „połowu” bohater gubi swoją fajkę. W związku z tym zdobywa kostium do nurkowania i zanurza się w wodzie i swoich wspomnieniach.
Kunio Katô stworzył opowieść urzekającą swoją prostotą, a przy tym emocjonalną i wielowarstwową. Budowanie domu i tworzenie kolejnych segmentów czy pięter staje się metaforą życia (i właściwie tylko ten aspekt można uznać za nieco trącące banałem). Staruszek przemieszczając się po segmentach domu odkurza kolejne obrazki wspomnień w swojej głowie. Twórcom udało się zachować balans w klimacie opowieści, który nie jest ani przesłodzony, ani zbyt ciężki.
Wizualnie „Dom z małych kostek” jest minimalistyczną animacją. „Ziarniste” kadry, sprawiające wrażenie wyblakłych, starych zdjęć doskonale oddają główną myśl animacji – upływ czasu, przed którym nie uciekniemy. Muzyczne dopełnienie filmu w pełni oddaje jego melancholijny klimat.
„Dom z małych kostek” to wzruszająca, refleksyjna opowieść pełna metaforycznych znaczeń. Zadziwiające, jak wiele udało się twórcom „powiedzieć” o istocie życia i nieodzowności przemijania obrazem.
Krótka forma z intensywną treścią. Polecam. 
Dom z małych kostek - reż. Kunio Katô


Czas: ok. 12 min.
Reż. Kunio Katô
Scenariusz: Kenya Hirata, Kunio Katô
3 komentarze:

  1. Jestem ciekawa tej warstwy metaforycznej. Takie krótki formy są czasami lepsze od dłuższych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście oglądałam. Mocny przekaz w tak krótkiej formie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że 12 minut to nie jest dużo czasu i każdy powinien zapoznać się z tym krótkim przekazem. Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń