wtorek, 30 sierpnia 2016

[film] "Dzikie historie" - reż. Damián Szifrón


Z emocjami musimy radzić sobie codziennie. Te pozytywne napędzają nas do działania i ubarwiają rzeczywistość. A co z tymi złymi uczuciami? No cóż, często bywają jak struny, naciągane do granic możliwości zmuszają nas do ich odreagowania. I tutaj robi się groźnie, bo człowiek bardzo zdenerwowany (eufemizm ;)) czy też na skraju załamania nerwowego zdolny jest do wszystkiego. Właśnie o takich krańcowych momentach opowiada argentyński reżyser-Damián Szifrón w swoim filmie „Dzikie historie”.

„Dzikie historie” to sześć opowieści, których bohaterami są zwyczajni ludzie: panna młoda, ojciec spieszący się na urodziny córki, kelnerka czy upierdliwy (znów eufemizm ;)) kierowca na drodze. Każda z tych osób musi zmierzyć się z niecodzienną i ogromnie stresującą sytuacją. W tym miejscu następuje emocjonalna eksplozja. Bohaterowie niszczą wszystko na swojej drodze, nakręcani chęcią zemsty decydują się na rozwiązania ostateczne. Nie chciałabym zdradzać za wiele z fabuły, dlatego napiszę tylko że mężczyzna, który miał na pieńku ze wspomnianą kelnerką zakończył swój żywot nad talerzem z frytkami. Historie fabularnie w ogóle się nie łączą, elementem je scalającym jest ten jeden moment – utrata panowania nad sobą i emocjonalny rollercoaster.
Każda z historii rozpoczyna się spokojną, powiedziałabym sielankową sceną, by w miarę upływu czasu przerodzić się w tornado. Reżyser te finalne kadry opowieści ubrał w bardzo przerysowaną formę dodając sporo czarnego humoru. Efekt bywa zaskakujący, bowiem w tej groteskowej scenerii ze zdumieniem odkrywamy nasze słabości. A kiedy przefiltrujemy nieco fabułę warstw absurdu dostrzeżemy, że sytuacja z którymi mierzą się bohaterowie są powszechne, a ich motywacje bardzo nam bliskie.
W „Dzikich historiach” jest przemoc, namiętność, oszustwa i żądza zemsty, jednak ta karykaturalna struktura sprawia, że zmienia się wydźwięk tych negatywnych zachowań. Śmieszą, zaskakują i pokazują, że człowiek jest pełen słabości.
Zabawny, dziki i… ludzki ;)

Dzikie historie -  Damián Szifrón

czas: 2h 2 min.
gatunek:czarna komedia
produkcja: Argentyna, Hiszpania
obsada: Ricardo Darín, Oscar Martínez, Leonardo Sbaraglia, Érica Rivas, Rita Cortese, Julieta Zylberberg3 komentarze:

  1. Niestety na razie nie będę miała czasu na uzupełnianie zaległości w kinosferze :(

    OdpowiedzUsuń