poniedziałek, 12 lutego 2018

R. J. Palacio "Cudowny chłopak"


„Cudownego chłopaka” poznałam najpierw w wersji filmowej (tutaj tekst), teraz przyszedł czas na książkę.

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem książki jest dziesięcioletni August Pullman. Chłopiec, w wyniku mutacji genów urodził się z deformacją twarzy. I choć przeszedł już dwadzieścia siedem operacji, jego twarz nadal jest zniekształcona. To sprawia, że Auggie unika towarzystwa, a kształci się poprzez nauczanie domowe. Chwilę przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice mówią mu, że zapisali go do szkoły. Początkowo Auggie jest na „nie”, jednak z czasem uznaje, że chce spróbować.

R. J. Palacio stworzyła historię, której sporą zaletą jest prostota. Świat widziany oczyma dziesięcioletniego dziecka jest momentami nieco naiwny, zabawny, ale także wzruszający. A co najważniejsze pozwala nam dostrzec pewne piękno w wydawać by się mogło prozaicznych czynnościach.

Choć narratorem jest Auggie, na rodzinę Pullmanów  spoglądamy także z perspektywy Vii (siostry chłopca), Jacka Willa (jego przyjaciela), Mirandy (przyjaciółki Vii)  oraz Justina (chłopaka Vii). Taka perspektywa pozwala nie tylko na szersze poznanie bliskich Augusta, ale także na przekonanie się, jak Augusta odbierają osoby z zewnątrz.

Ta książka, choć momentami nieco przesłodzona (jak ekranizacja) skłania do refleksji. Przede wszystkim nad tym, czym jest życie z osobą niepełnosprawną. Uświadamia nam, jak wiele wyrzeczeń musi ponieść rodzina opiekująca się chorą osobą. Pullmanowie każdy swój dzień podporządkowują synowi, nierzadko zapominając o potrzebach starszej córki. Ponadto, ta historia to opowieść o tolerancji i akceptacji. Bardzo często osoby niepełnosprawne są odrzucane przez rówieśników.  I wreszcie to powieść o pokonywaniu własnych lęków i przekraczaniu barier.

Zatem jeśli macie ochotę na wzruszającą opowieść z mądrym przesłaniem sięgnijcie po książkę „Cudowny chłopak”, a później… obejrzyjcie film.


P. S. Tym, którzy zdecydują się na ten duet książkowo-filmowy zalecam zaopatrzenie się w pudełko chusteczek ;)R. J. Palacio – Cudowny chłopak

Stron: 410
Wyd. Albatros 2017

10 komentarzy:

 1. Mam najpierw w planach przeczytanie książki, a potem obejrzę film.

  OdpowiedzUsuń
 2. I film i książkę mam w planach. I na pewno wyleje przy tym morze łez :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cenię sobie tak wartościową literaturę.Na pewno przeczytam.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw książka, później film :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością przeczytam książkę! :)

  exploringwithbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno przeczytam tę książkę. Jestem jej naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiam się czy przeczytać książkę czy obejrzeć film ;) same pozytywne opinie słyszę

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również najpierw obejrzałam film, a później sięgnęłam po książkę. Wersja filmowa na pewno wywarła na mnie większe wrażenie, ale cały duet jest wspaniały.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe czy jeszcze leci w kinie, chętnie bym obejrzała ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co się orientuję seanse kinowe trwały do końca stycznia.

   Usuń