niedziela, 6 marca 2011

Anna Klejzerowicz "Ostatnią kartą jest śmierć"

„Ostatnią kartą jest śmierć” to powieść kryminalna Anny Klejzerowicz, która na co dzień zajmuje się publicystyką i fotografią.

Weronika Daglewska – główna bohaterka  i zarazem narratorka jest dziennikarką, której w ostatnim czasie nie wiedzie się najlepiej redakcja gazety, w której prowadziła rubrykę kryminalną dziękuje jej za współpracę.  Życie osobiste również dalekie jest od ideału. Przygnębiona postanawia udać się do wróżki, by dowiedzieć się, jak wygląda jej przyszłość. Tarocistka Semiramida nie ma dla Weroniki dobrych wieści. Zawiedziona kobieta wraca do domu i zapomina o wizycie u wróżki do momentu, kiedy dowiaduje się, że Semiramida zginęła wypadając przez okno. Policja uznaje to za wypadek, bądź samobójstwo. Daglewska postanawia jednak bliżej przyjrzeć się temu zdarzeniu. Postanawia rozpocząć pierwsze w swoim życiu śledztwo.

Przeprowadza wywiad wśród klientek zamordowanej,  bada jej mieszkanie, a także uczy się symboliki kart tarota, która okaże się niezbędna do rozwikłania zagadki.W śledztwie bierze udział także rodzina ofiary: mąż Wojciech i siostra Stenia. Dziennikarka nie ma pojęcia, że oboje skrywają rodzinny sekret...

Książka napisana jest prosto bez zbędnych zabiegów literackich, co sprawia, że czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie. Brakuje mi tutaj jednak elementu zaskoczenia, powiela schemat , który występuje powszechnie w powieściach kryminalnych. Polecam wszystkim, którzy chcą się oderwać na chwilkę od codziennych spraw i przebrnąć gładko przez książkę bez zbędnego „wnikania” w jej treść.


A. Klejzerowicz - Ostatnią kartą jest śmierć
Ilość stron: 187
Wyd. Oficynka
Gdańsk 2010
Ocena: 4/6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz