środa, 23 marca 2011

Katarzyna Michalak "Rok w Poziomce"

Przyznam szczerze, że nie przepadam za tak zwaną „literaturą kobiecą”, gdyż dotychczasowe z nią spotkania przeważnie sprawiały mi zawód. „Rok w poziomce” Katarzyny Michalak to jedna z tych książek, które dają mi wiarę, że literatura kobieca może być wspaniała, należy tylko poszukać.

Katarzyna Michalak, z wykształcenia lekarz weterynarii debiutowała w 2007 roku powieścią fantasy „Gra o Ferrin”, jednak sukces nadszedł wraz trylogią, do której należą: „Poczekajka”, „Zachcianek” oraz „Zmyślona”. Obecnie pisarka mieszka na wsi, w białym domku zwanym Poziomką.

Bohaterką „Roku w Poziomce” jest Ewa Złotowska. 32-letnia kobieta, która postanawia zmienić swoje dotychczasowe, dodam, że niezbyt szczęśliwe życie. Po rozwodzie z Panem K. I utratą pracy postanawia spełnić swoje największe marzenie, a mianowicie zamieszkać na wsi w małym, białym domku „bez łap”. Ewa zwraca  się z prośbą o pomoc do swojego przyjaciela, Andrzeja, który posiada własną firmę. Mężczyzna obiecuje pożyczyć kobiecie pieniądze na domek w zamian za pewną przysługę. Ewa ma założyć wydawnictwo i w ciągu trzech miesięcy wypromować bestseller. Kobieta przyjmuje ofertę Andrzeja. Czy jej się uda? 

Na drodze do realizacji marzenia stoi nie tylko bestseller, którego kobieta rozpaczliwie poszukuje, ale także zdarzenia w które wplątuje ją jej koleżanka Iza próbując za wszelką cenę znaleźć Ewie męża. Bohaterka nawiąże wiele nowych znajomości (z tajemniczą Karoliną, przystojnym żeglarzem, Danielem, Witkiem-architektem ogrodów) oraz zaliczy „wpadkę”. Czy ta historia zakończy się happy endem?

„Rok w poziomce” to lekka, wzruszająca lektura nie pozbawiona humoru i wartkiej akcji. To opowieść pełna ciepła o tym, że każdy z nas poszukuje szczęścia. Każdy marzy o oddanych przyjaciołach, kochającej rodzinie i małym białym domku z ogromnym ogrodem. To historia o tym, że dobro, które dajemy zawsze do nas powraca, tylko nie zawsze potrafimy je dostrzec.

Każdy z rozdziałów wspomnianej książki rozpoczyna się fragmentem pamiętnika głównej bohaterki, dzięki czemu czytelnik może lepiej poznać postać. Wyczuć jej emocje, przekonać się o jej dobrym sercu i niezwykłej czułości, którą obdarowuje nie tylko przyjaciół, ale także zwierzęta.

Książkę polecam głównie...kobietom oraz wszystkim tym, którzy wierzą, że każde marzenie może się spełnić, wystarczy tylko uwierzyć.
K. Michalak - Rok w Poziomce
Ilość stron: 309
Wyd. Wydawnictwo Literackie
Kraków 2010
Ocena: 5/62 komentarze:

  1. ta książka chodzi za mną już od dawna, a jak jeszcze zobaczyłam, że ukazał się kolejny tom - Jagódka, to aż mnie skręca ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Lato w Jagódce" nie jest kontynuacją, ale odrębną historią. To historia napisana przez bohaterkę "Roku w Poziomce", Karolinę.

    OdpowiedzUsuń