poniedziałek, 7 marca 2011

Francis Scott Fitzgerald "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania "


„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania” to druga książka amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda z którą miałam okazję się zetknąć. Uchodzi za arcydzieło gatunku i została zekranizowana, podobnie jak „Wielki Gatsby”, Ostatni z wielkich” czy „Czuła jest noc”. Reżyserem melodramatu jest David Fincher, główne role zagrali Brad Pitt oraz Cate Blanchett. Film spotkał się z pozytywnymi opiniami widzów, jaki i krytyków. Otrzymał wiele prestiżowych nagród m.in. 3 Oscary (na 13 nominacji).

Odnajdziemy tutaj zbiór ośmiu opowiadań: O, Ruda Czarodziejko!, Bez namysłu..., Cztery razy w gębę, Tył wielbłąda, Przybrzeżny pirat, Śpiąca królewna, Zasadzki szczęścia oraz opowiadanie tytułowe.

Autor pięknym, różnorodnym językiem przedstawia niezwykłe życie Beniamina Buttona, zaskakującą znajomość Merlina Gaingera z tajemniczą Karoliną, losy Samuela Mereditha, który notorycznie dostaje w gębę. Snuje opowieść o rozpieszczonej dziewczynie, która zostaje porwana przez pirata, opowiada o tym, co robimy bez namysłu i jak tył wielbłąda wpływa na jego przód, a także o tym, jak szczęście bywa ulotne.

W każdym opowiadaniu znajdziemy pewien stały element, a mianowicie element zaskoczenia. Każde z opowiadań to historia, która nie wyróżnia się niczym szczególnym, do momentu w którym coś z pozoru błahego zmienia diametralnie zmienia życie bohaterów.

Opowiadania Fitzgeralda nie straciły na aktualności, mimo iż zostały napisane w latach 1920 – 1924. Są one uniwersalne i wiele z ich treści można odnieść do ówczesnych sytuacji. Stanowią refleksję autora nad ludzkim życiem, pomagają dostrzec, że każda decyzja, nawet w sprawie mało istotnej ma swoje konsekwencje. Uchwycić tutaj możemy pewną maksym e, że nic nie trwa wiecznie, każdy sukces i każde powodzenie w życiu może w mgnieniu oka obrócić się w porażkę.

Każda z tych historii jest dla mnie niezwykła, magiczna, namalowana wspaniałym językiem, co sprawia, że książkę czyta się przyjemnie i chce się do niej wracać....Każdy czytelnik bez względu na wiek znajdzie w każdym z opowiadań coś ważnego, coś co pozwoli spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy. Każdy odnajdzie ulubione fragmenty, do których zechce wielokrotnie wracać, ja już takie znalazłam... 


F.S. Fitzgerald - Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania
Ilość stron: 216
Wyd. Amber
Warszawa 2010
Ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz