piątek, 17 czerwca 2011

Leo Kessler "Tarcza diabła. Agonia III Rzeszy"Bernard Leo Kessler to pseudonim Charlesa Whitinga, który podczas II wojny światowej był czołgistą w brytyjskiej armii. Brał udział w walkach m.in. w Belgii, Holandii i Niemczech. Po wojnie pracował jako dziennikarz i tłumacz. Napisał wiele książek wojennych. Jedną z nich jest „Tarcza diabła: agonia III Rzeszy”, która należy do cyklu „Batalion szturmowy SS”.

Rok 1944, wojska amerykańskie „Rzeźnicy Roosevelt’a” docierają do granicy miasta Aachen. W mieście znajduje się katedra, gdzie umieszczone zostały szczątki cesarza Karola Wielkiego, „ojca niemieckiej chwały”. Właśnie dlatego Aachen dla wszystkich Niemców jest miejscem świętym.

Niemcy pod wodzą generała Donnera, którego nazywają „diabłem” za wszelką cenę chcą obronić to święte dla nich miejsce . Grupa Bojowa SS Wotan dostaje polecenie pozbycia się wszystkich „czarnych” (tak mówiono o katolikach) z Aachen oraz przygotowania się do obrony miasta. Rozpoczyna się wielotygodniowa walka, która pochłania mnóstwo ludzkich istnień. Walka, gdzie wola życia i przetrwania jest silniejsza, niż strach.

Autor przedstawił w książce losy niemieckich żołnierzy tworząc fikcyjną Grupę Bojową SS Wotan, której dowódcą był pułkownik Von Dodenburg. Realne zdarzenia mieszają się tutaj z fikcją literacką.

To nie jest książka historyczna, choć tematycznie dotyczy II wojny światowej. Mało tutaj dat, i rzeczywistych zdarzeń, choć odnajdujemy tutaj takie postacie, jak Hitler. Ta książka ma na celu ukazanie wojennego piekła. Czytelnik na własne oczy przekonuje się, że nieludzkie warunki, w jakich człowiek jest zmuszony żyć w czasie wojny zmieniają go w zwierzę, które nie cofnie się przed niczym, aby przeżyć.

Książka napisana jest językiem przystępnym, dzięki przypisom czytelnik nie gubi się w wojskowym „żargonie”.

„Tarcza diabła” nie przypadnie do gustu każdemu. Przyznam szczerze, że mnie w pewnych momentach książka nużyła. Polecam zatem tym, którzy zainteresowani są historią.
Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki portalowi Sztukateria oraz wydawnictwu Erica za co bardzo dziękuję.
L. Kessler - Tarcza diabła. Agonia III Rzeszy
Ilość stron: 344
Wyd. Erica
Warszawa 2011
Ocena: 4/6

2 komentarze:

  1. Lubię historię i książki historyczne. I choć, jak piszesz, więcej jest w niej fikcji literackiej, myślę, że mogłaby mi się spodobać. Jeżeli kiedyś "wpadnie mi w ręce" to przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie właśnie ta fikcja zniechęciła, wolałabym więcej historii.

    OdpowiedzUsuń